Манастирец (Дренок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастирец
археолошко наоѓалиште
Манастирец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастирец
Манастирец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′29″N 20°33′38″E / 41.39139° СГШ; 20.56056° ИГД / 41.39139; 20.56056Координати: 41°23′29″N 20°33′38″E / 41.39139° СГШ; 20.56056° ИГД / 41.39139; 20.56056
Основни податоци
Име Манастирец
Место Дренок
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастирец е археолошки локалитет во близина на струшкото село Дренок. Локалитетот претставува сакрален објект од доцниот среден век. Се наоѓа на околу 1,5 км западно од патот Дебар-Струга. Сместен е на пространа тераса, со површина од околу 3-4 хектара, на која се среќаваат грамади од кршен камен, тули, покривни ќерамиди, а се гледаат и темели од објекти. Во непосредна близина на локалитетот се наоѓаат остатоци од пат пробиен во карпа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.