Арапски Гробишта (Шум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арапски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Арапски Гробишта is located in Македонија
Арапски Гробишта
Местоположба на Арапски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°10′58″N 20°38′13″E / 41.18278° СГШ; 20.63694° ИГД / 41.18278; 20.63694Координати: 41°10′58″N 20°38′13″E / 41.18278° СГШ; 20.63694° ИГД / 41.18278; 20.63694
Основни податоци
Место Шум
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Арапски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во струшкото село Шум. Претставува некропола од хеленистичко време.

Југоисточно од селото, на десниот брег на реката Шум, во непосредната близина на гробиштата, при проширувањето на патот за селото Радолишта биле откопани неколку хеленистички гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 400. ISBN 9989-649-28-6.