Шум (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шум
Шум is located in Македонија
Шум
Местоположба на Шум во Македонија
Шум на интерактивна карта

Координати 41°10′48″N 20°37′47″E / 41.18000° СГШ; 20.62972° ИГД / 41.18000; 20.62972Координати: 41°10′48″N 20°37′47″E / 41.18000° СГШ; 20.62972° ИГД / 41.18000; 20.62972
Општина Струга
Население 837 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 26020
Надм. вис. 684 м
Шум на општинската карта
Шум во Општина Струга.svg

Атарот на Шум во рамките на општината
Commons-logo.svg Шум на Ризницата


Шум — село во Општина Струга, во околината на градот Струга.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 837 жители, од кои 823 Албанци. 2 Македонци и 12 останати.[2]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[3]

Година 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 121 ... ... 503 658 750 837

Во пописите од 1953 и 1961 година, населението на Шум се вбројува во вкупниот број на жители на селото Заграчани.

Родови[уреди | уреди извор]

Шум е албанско село.

Родови во селото се: Даути (15 к.), Рамадани (12 к.) и Ајредини (4 к.) се доселени од селото Заграчани, они се албанизирани Торбеши (Македонци-муслимани); Исмаили (20 к.) доселени се од селото Горна Белица; Татешани (4 к.) доселени се од селото Долно Татеши.[4]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. САНУ. ISBN 8670251582. OCLC 466478840.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]