Црско (Делогожди)

Координати: 41°15′26″N 20°43′25″E / 41.25722° СГШ; 20.72361° ИГД / 41.25722; 20.72361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црско-Црква

Карта

Местоположба 41°15′26″N 20°43′25″E / 41.25722° СГШ; 20.72361° ИГД / 41.25722; 20.72361
Основни податоци
Место Делогожди
Општина Струга
Тип

 сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Црско - Цркваархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Делогожди. Претставува сакрален објект од среден век. Се наоѓа на околу 200 м под наоѓалиштето Кале. Во северозападен правец, забележителни се остатоци од сакрален објект обраснат со дабова шума.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.