Градиште (Ташмаруништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°16′18″N 20°38′22″E / 41.27167° СГШ; 20.63944° ИГД / 41.27167; 20.63944Координати: 41°16′18″N 20°38′22″E / 41.27167° СГШ; 20.63944° ИГД / 41.27167; 20.63944
Основни податоци
Место Ташмаруништа
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Градиштеутврдена населба од римското време во атарот на селото Ташмаруништа, Македонија. На околу 1 километар северозападно од селото, на еден висок рид со зарамнето плато, кое зафаќа површина од 150 на 50 метри, се наоѓаат грамади од кршен камен, фрагменти од керамички садови, питоси и тегули. На источната страна на градиштето се зачувани темели од одбранбен бедем ѕидан од кршен камен и варов малтер, широк 1,5 метри. Источно од наоѓалиштето има траги од стар пат, широк 3-3,5 метри, кој се гледа во должина од околу 10 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 398. ISBN 9989-649-28-6.