Главје (Ташмаруништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°16′18″N 20°38′22″E / 41.27167° СГШ; 20.63944° ИГД / 41.27167; 20.63944Координати: 41°16′18″N 20°38′22″E / 41.27167° СГШ; 20.63944° ИГД / 41.27167; 20.63944
Основни податоци
Место Ташмаруништа
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период среден век
Портал „Археологија“

Главјесредновековна населба и топилница во атарот на селото Ташмаруништа, Македонија. На околу 3 километри источно од селото, по површината на нивите се среќаваат грамади од кршен камен и згура од топена железна руда, а се забележуваат и темели од градби.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 398. ISBN 9989-649-28-6.