Кадри Црква (Франгово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кадри Црква is located in Македонија
Кадри Црква
Местоположба на Кадри Црква во Македонија
Местоположба 41°8′43″N 20°37′23″E / 41.14528° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.14528; 20.62306Координати: 41°8′43″N 20°37′23″E / 41.14528° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.14528; 20.62306
Основни податоци
Место Франгово
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Кадри Цркваархеолошко наоѓалиште кај струшкото село Франгово. Наоѓалиштето претставува средновековна црква. На југозападната страна, во непосредната близина на селото, при обработувањето на земјата биле откриени темели од еднокорабна црква со димензии 8 × 4 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче, Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 400, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069