Црква (Мислодежда)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°18′0″N 20°41′35″E / 41.30000° СГШ; 20.69306° ИГД / 41.30000; 20.69306Координати: 41°18′0″N 20°41′35″E / 41.30000° СГШ; 20.69306° ИГД / 41.30000; 20.69306
Основни податоци
Место Мислодежда
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Мислодежда. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 3 км североисточно од селото, на висок обраснат рид. Површината на наоѓалиштето е со димензии 10 × 5 м, на кој се пронајдени остатоци од средновековна црква. Околу црквата се забележуваат камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.