Св. Спас (Нерези)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Спас is located in Македонија
Св. Спас
Местоположба на Св. Спас во Македонија
Местоположба 41°20′22″N 20°36′11″E / 41.33944° СГШ; 20.60306° ИГД / 41.33944; 20.60306Координати: 41°20′22″N 20°36′11″E / 41.33944° СГШ; 20.60306° ИГД / 41.33944; 20.60306
Основни податоци
Место Нерези
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Спасархеолошко наоѓалиште во струшкото село Нерези. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на околу 600-800 м јужно од наоѓалиштето Чука, на мало ритче. Прин обработувањето на земјата, мештаните откриле гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.