Нерези (Струшко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Нерези е село во Општина Струга, во областа Дебарски Дримкол, на патот помеѓу Струга и Дебар.


Нерези
Нерези се наоѓа во Republic of Macedonia
Нерези
Местоположба на Нерези во Македонија
Координати 41°20′22″ СГШ 20°36′11″ ИГД / 
Општина Општина Струга
Население 213 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 6336
Надм. вис. 720 - 900 м
Мреж. место Нерези
Commons-logo.svg Нерези на Ризницата


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Нерези се наоѓа во северниот дел на Општина Струга (до 2004 година, во составот на Општина Луково), односно во западниот дел на Струшкото Поле. Нерези е ридско село и лежи на надморска височина од 720 до 900 метри. Селото се наоѓа на 28 километри северно од Струга и 29 километри јужно од Дебар..

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Населението на Нерези се најмногу се занимава со сточарство поради самата конфигурација на теренот. Истотака во помала мерка е застапено полјоделството, а се одгледува и познатиот домат „воловско срце“, кој е многу застапен во струшкиот регион.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Нерези живееле 500 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Нерези имало 368 Македонци, егзархисти.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 213 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 212
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 1
Бошњаци 0
Други 0

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 500[1] 368[2] 442 522 598 539 411 256 232 213

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Свети Ѓорѓија великомаченик== Културни и природни знаменитости == Нерези во рамките на своите културно историски знаменитости вбројува една Црква и три Манастири. Св.Ѓорѓија Великомаченик Св.Спас Воведени на Пресвета Богородица Св.Никола

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Трајан Мартиноски

М-р Отец Ристе Наумоски

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 261.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 184-185.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.