Тоска (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тоска
Тоска во рамките на Македонија
Тоска
Местоположба на Тоска во Македонија
Тоска на карта

Карта

Координати 41°16′41″N 20°40′31″E / 41.27806° СГШ; 20.67528° ИГД / 41.27806; 20.67528Координати: 41°16′41″N 20°40′31″E / 41.27806° СГШ; 20.67528° ИГД / 41.27806; 20.67528
Регион  Југозападен
Општина  Струга
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 6338
Повик. бр. 046
Шифра на КО
Надм. вис. 880 м
Тоска на општинската карта

Атарот на Тоска во рамките на општината
Тоска на Ризницата

Тоска — село во Општина Струга. Денес нема жители.[2]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во јужниот дел на планината Караорман, на надморска висина од 880 м[3] На околу 1,5 км североисточно од Тоска врви регионалниот пат Р2243 (Струга-Буринец) со кој е поврзана со селскиот пат.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194846—    
1953—    
1961—    
197169—    
19810−100.0%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 50 Албанци.[4]

Селото имало 69 жители во 1971 г. но во текот на таа деценија наполно се иселило. Според пописот од 2002 година, Тоска немала ниеден жител. Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 46 69 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 4 јануари 2021.
  3. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (I. изд.). Скопје: Патрија. стр. 298. ISBN 9989-862-00-1.
  4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]