Поум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поум
Поум во рамките на Македонија
Поум
Местоположба на Поум во Македонија
Поум на карта

Карта

Координати 41°16′54″N 20°42′41″E / 41.28167° СГШ; 20.71139° ИГД / 41.28167; 20.71139Координати: 41°16′54″N 20°42′41″E / 41.28167° СГШ; 20.71139° ИГД / 41.28167; 20.71139
Општина Струга
Население 67 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 26041
Надм. вис. 1167 м
Поум на општинската карта

Атарот на Поум во рамките на општината
Поум на Ризницата

Поум — село во Општина Струга, во околината на градот Струга.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век, селото било дел од Струшката нахија во Охридската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948398—    
1953390−2.0%
1961394+1.0%
1971335−15.0%
1981245−26.9%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994188—    
2002168−10.6%
202167−60.1%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Поум живееле 360 жители, сите Албанци.[2]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Поум е претставен како чисто албанско село во Охридската каза на Битолскиот санџак со 60 куќи.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 400 Албанци.[4]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 168 жители, од кои 164 Албанци и 4 останати.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 67 жители, од кои 58 Албанци и 9 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 360 398 390 394 335 245 0 188 168 67
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови[уреди | уреди извор]

Поум е албанско село.

Родови во селото се: Наџаклар (3 к.) доселени се од некое село во Голо Брдо, они се први доселеници, дошле во 1800 година; Дервишлар (4 к.), Исаклар (7 к.), Јашарлар (1 к.) и Зеќирлар (1 к.) потекнуваат од четири браќа: Дервиш, Исак, Јашар и Зеќир кои со нивниот татко Мемет се доселиле од местото Дарда Реч во Голо Брдо. Во родот Исаклар се знае следното родословие: Абедин (жив на 56 г. во 1980 година) Емин-Саит-Весел-Реџа-Исак, предокот кој се доселил, тоа веројатно било околу 1860 година; Биболар (13 к.) доселени се од местото Мокра во Голо Брдо, го знаат следното родословие: Аќиф (жив на 56 г. во 1980 година) Муарем-Асан-Муарем, понатамошните предци не ги знаат; Лога (3 к.), Асанлар (3 к.) и Шабанлар (4 к.) доселени се од некое село во Голо Брдо.[11]

Според истражувањата на Бранислав Русиќ од крајот на 1940-тите.

 • Доселеници: Дервишлар (7 к.), Јашарлар (7 к.), Зеќирлар (9 к.) и Исаклар (11 к.) потекнуваат од исти предци, и се доселиле од некое село Окштуни во Голо Брдо во Албанија; Наџаклар (10 к.), Асанлар (4 к.) и Биболар (2 к.) и они се доселени од истото место како и претходните родови; Логалар или Лога (13 к.) доселени се од селото Лога во областа Матија во Албанија; Агушлар (1 к.) доселени се од селото Лабуништа. Потеклото им е торбешко; Абаз Фејзула (1 к.) доселени се од градот Струга. Они се Роми. Дојдени се сите на самиот почеток на XIX век.[12]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од родовите поединечно се знае за следните иселеници до крајот на 1940-тите:

 • Од Дервишлар иселеници има во: Дебар (едно семејство од 1880 година), Велешта (како домазет од 1890 година), Горенци (како домазет од 1908 година), Ливада (како домазет од 1918 година), Грција (две семејства од 1918 година), Охрид (едно семејство од 1923 година) и во Турција (четири семејства од 1921 година).
 • Од Јашарлар иселеници има во: Турција (пет семејства од 1880 година).
 • Од Зеќирлар иселеници има во: Ресен (четири семејства од 1933 година), Охрид (едно семејство од 1936 година) и во Струга (две семејства од 1938 година).
 • Од Исаклар иселеници има во: Охрид (едно семејство од 1926 година).
 • Од Наџаклар иселеници има во: Делогожда (иселени од 1863 година. Голем род се таму 22 к.) и во Тирана (три семејства од 1920 до 1933, и од 1942 година).
 • Од Асанлар иселеници има во: Корошишта (иселени од 1845 година, голем род во селото со 14 к.) и во Ново Село (едно семејство од 1908 година).
 • Од Биболар иселеници има во: Горенци (познати како Салиовци, иселени од 1908 година), Турција (три семејства од 1908 година), Тирана (пет семејства од 1908 година), Корча (три семејства од 1924 година), Охрид (едно семејство од 1928 година) и во Кроја (едно семејство од 1937 година).
 • Од Логалар иселеници има во: Ливада (иселени од 1898 година), Ново Село (иселени од 1908 година), Охрид (три семејства од 1928 година) и во Ресен (едно семејство од 1928 година).[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 253.
 3. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 32.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. САНУ. ISBN 8670251582. OCLC 466478840.
 12. 12,0 12,1 Русиќ, Бранислав. Струшко Поле-Поум. Архивски фонд на МАНУ АЕ 88/1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]