Ливада (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ливада
Ливада is located in Македонија
Ливада
Местоположба на Ливада во Македонија
Координати 41°13′54″N 20°43′27″E / 41.23167° N; 20.72417° E / 41.23167; 20.72417Координати: 41°13′54″N 20°43′27″E / 41.23167° N; 20.72417° E / 41.23167; 20.72417
Општина Струга
Население 1.485 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 26027
Надм. вис. 695 м
Ливада на општинската карта
Ливада во Општина Струга.svg

Атарот на Ливада во рамките на општината
Commons-logo.svg Ливада на Ризницата


Ливада — село во Општина Струга, во околината на градот Струга.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото е дел од Струшката нахија на Охридската каза во Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Ливада живееле 90 жители, сите Македонци[1]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.485 жители. Следува табела на националната структура на населението:[2]

Националност Вкупно
Македонци 1
Албанци 1.388
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 96

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 90[1] 378 468 640 909 1.120 1.332 1.485

Родови[уреди | уреди извор]

Ливада е албанско село.

Родови во селото се: Зиба или Раимовци (30 к.) името го добиле по предокот Зибер, имаат истоимени роднини во селото Делогожди, во овој род се знае следната генеологија Беадин (жив на 50 го. во 1980 година) Раим-Мустафа- Бизат-Јонуз-Зибер. Нивното место на потекло е од областа Матија, од каде се иселиле најпрво во Поум, од Поум отишле во Делогожди, а на крај се доселиле во денешното село, тоа било околу 1890 година; Лога (15 к.), Дика (15 к.) Села (10 к.), Положан (10 к.), Оџа (6 к.) и Наџику (3 к.) доселени се пред крајот на турското владеење. Доселени се од северна Албанија, преку селата Делогожди (Села и Положан), Поум и Мислодежда; Делогождани (17 к.), Поумци (11 к.), Корошиштанци (6 к.), Татешани (5 к.), Мислодеждани (6 к.), Велештани (1 к.) и Бижевци (1 к.) се населиле од разни села во струшко помеѓу двете светски војни и после Втората светска војна.[4]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 252.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  4. Jovan, Trifunoski (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. SANU. ISBN 8670251582. OCLC 466478840.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]