Долно Татеши

Координати: 41°15′30″N 20°41′21″E / 41.25833° СГШ; 20.68917° ИГД / 41.25833; 20.68917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Татеши
Долно Татеши во рамките на Македонија
Долно Татеши
Местоположба на Долно Татеши во Македонија
Долно Татеши на карта

Карта

Координати 41°15′30″N 20°41′21″E / 41.25833° СГШ; 20.68917° ИГД / 41.25833; 20.68917
Општина  Струга
Население 351 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 26017
Надм. вис. 757 м. м
Долно Татеши на општинската карта

Атарот на Долно Татеши во рамките на општината

Долно Татеши — село во Општина Струга, во околината на градот Струга.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во северните предели на Струшкото Поле.

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век, селото било дел од Струшката нахија во Охридската каза на Отоманското Царство.

Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. селото имало 160 муслимани.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948316—    
1953331+4.7%
1961367+10.9%
1971434+18.3%
1981484+11.5%
ГодинаНас.±%
19913−99.4%
1994590+19566.7%
2002699+18.5%
2021351−49.8%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Татеши (Горно и Долно) живееле 750 жители, од кои 450 Албанци и 300 Македонци.[3]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Татеши (Горно и Долно) е претставено како чисто албанско село во Охридската каза на Битолскиот санџак со 48 куќи.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 300 Албанци.[5]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 699 жители, од кои 697 Албанци и 2 останати.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живеел 351 жител, од кои 1 Македонец, 349 Албанци и 1 лице без податоци.[7]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 750 316 331 367 434 484 3 590 699 351
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Родови[уреди | уреди извор]

Долно Татеши е албанско село.

Родови во селото се: Рамани, Дика, Беќири, Азизи, Ферати, Суља, Ризвани и Алими. Сите родови заедно имаат 58 куќи). Намножени се од ист предок Азиз кој се доселил од селото Слатино, Голо Брдо (Албанија); Тоски (3 к.) доселени се од соседното планинско село Тоска, таму се доселени од селото Велчани во јужна Албанија.[12]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995. стр. 104-105.
 3. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.254.
 4. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 32.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. САНУ. ISBN 8670251582. OCLC 466478840.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]