Ново Село (Струшко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ново Село е село во Општина Струга, во околината на градот Струга.


Ново Село
Ново Село is located in Македонија
Ново Село
Местоположба на Ново Село во Македонија
Координати 41°14′17″N 20°41′49″E / 41.23806° СГШ; 20.69694° ИГД / 41.23806; 20.69694Координати: 41°14′17″N 20°41′49″E / 41.23806° СГШ; 20.69694° ИГД / 41.23806; 20.69694
Општина Општина Струга
Население 280 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 702 м
Ново Село на општинската карта
Ново Село во Општина Струга.svg

Атарот на Ново Село во рамките на општината
Commons-logo.svg Ново Село на Ризницата


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век, селото било дел од Струшката нахија во Охридската каза во Отоманската Империја.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Ново Село живееле 34 жители, сите Албанци.[1]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 280 жители, од кои 235 Албанци и 45 останати.[2]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[3]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 34[1] 80 108 143 144 194 213 280

Родови[уреди | уреди извор]

Ново село е албанско село, а имало и македонски и ромски родови.

  • Албански родови во селото се: Лога (8 к.), Изери (3 к.), Фејзула (2 к.), Фејза (2 к.) и Шакири (1 к.). Лога се доселени од селото Поум. Изери и Фејзула се доселени од дебарско (Мал или Голем Папрадник) и Шакири се доселени од селото Песочани, Дебарца. Наведените родови се доселени околу 1925 година; Иљази (4 к.), Читаху (2 к.), Туши (5 к.), Беќири (1 к.), Дема (1 к.) и Мена (1 к.). Родот Иљази е доселен од селото Поум. Читаху е доселен од селото Делогожди. Туши е доселен од селото Дабовјани. Беќири е доселен од селото Доно Татеши. Дема е доселен од Богојци, и Мена е доселен од селото Мислодежда. Сите наведени родови се доселени после 1945 година.
  • Ромски род: Џаку (4 к.) доселени се пред 1912 година, по потекло се од Дебарско.
  • Македонски род: Затарковци (1 к.) доселени се во 1938 година од селото Безово, Дебарски Дримкол.[4]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 253.
  2. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  3. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика. 
  4. Jovan., Trifunoski, (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. SANU. ISBN 8670251582. OCLC 466478840. http://worldcat.org/oclc/466478840.