Лакаица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Лакаица е село во Општина Струга, во областа Дримкол, во околината на градот Струга.Лакаица
Лакаица се наоѓа во Republic of Macedonia
Лакаица
Местоположба на Лакаица во Македонија
Координати 41°19′29″ СГШ 20°31′59″ ИГД / 
Општина Општина Струга
Население 3 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 1226 м


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Дебарски Дримкол, сместено меѓу планините Јабланица на југ и Радук на север. Оддалечено е 22 кичлометри северозападно од Струга.

Историja[уреди | уреди извор]

до 1913 година, земјата на денешното село Лакаица била дел од селото Стеблево, која главно се користела како пасиште. Во 1913 година, Стеблево попаднало во границите на Албанија и неговата земја била поделена помеѓу Албанија и Србија. Стеблевчани го основале селото Лакаица на српска територија, која зафаќа една четвртина од земјата на Стеблево.[1]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има само 3 жители, сите Македонци.[2]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[3]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население / / 63 78 84 60 6 2 7 3

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Филиповиħ, Миленко. С. Голо Брдо. Белешке о насељима, пореклу становништва, народном животу и обичаjима, Скопље 1940, с. 21-22, 24, 32.
  2. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  3. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика. http://www.stat.gov.mk/pxweb2007bazi/Dialog/varval.asp?ma=Popisi_nm_1948_2002_NasPoVozrPol_mk&ti=%CD%E0%F1%E5%EB%E5%ED%E8%E5+%EF%EE+%E2%EE%E7%F0%E0%F1%F2+%E8+%EF%EE+%EF%EE%EB%2C+%EF%EE+%ED%E0%F1%E5%EB%E5%ED%E8+%EC%E5%F1%F2%E0%2C+%F1%EF%EE%F0%E5%E4+%EF%EE%EF%E8%F1%E8%F2%E5+%F1%EF%F0%EE%E2%E5%E4%E5%ED%E8+%E2%EE++%D0%E5%EF%F3%E1%EB%E8%EA%E0++%CC%E0%EA%E5%E4%EE%ED%E8%BC%E0+%EF%EE+%C2%F2%EE%F0%E0%F2%E0+%F1%E2%E5%F2%F1%EA%E0+%E2%EE%BC%ED%E0&path=../Database/%CF%EE%EF%E8%F1%E8/%CF%EE%EF%E8%F1%E8%20%ED%E0%20%ED%E0%F1%E5%EB%E5%ED%E8%E5%201948%20-%202002/&lang=18.