Мислодежда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мислодежда
Мислодежда во рамките на Македонија
Мислодежда
Местоположба на Мислодежда во Македонија
Мислодежда на интерактивна карта

Карта

Координати 41°18′0″N 20°41′35″E / 41.30000° СГШ; 20.69306° ИГД / 41.30000; 20.69306Координати: 41°18′0″N 20°41′35″E / 41.30000° СГШ; 20.69306° ИГД / 41.30000; 20.69306
Општина Струга
Население 428 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 26033
Надм. вис. 1230 м
Мислодежда на општинската карта
Мислодежда во Општина Струга.svg

Атарот на Мислодежда во рамките на општината
Commons-logo.svg Мислодежда на Ризницата


Мислодежда — село во Општина Струга, во околината на градот Струга.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век, селото било дел од Струшката нахија во Охридската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948491—    
1953518+5.5%
1961520+0.4%
1971547+5.2%
1981592+8.2%
ГодинаНас.±%
199114−97.6%
1994582+4057.1%
2002720+23.7%
2021428−40.6%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Мислодежда живееле 300 жители, сите Албанци.[2]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 720 жители, од кои 1 Македонец, 717 Албанци и 2 останати.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 428 жители, од кои 407 Албанци и 21 лице без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 300 491 518 520 547 592 14 582 720 428
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Мислодежда е албанско село.

Родови во селото се: Мена (35 к.), Иса (15 к.), Хоџа (15 к.) Мета (15 к.) џилa (15 к.). Родовите Мена,Иса,Хоџа,Мета се најстари во селото кои дошле околу 1780 година, сите родови потекнуваат од областа Лура (во Северна Албанија). Во родот Мена се знае следното родословие: Биза (жив на 65 г. во 1980 година) Адил-Кадри-Алит-Мена, основачот на родот кој се доселил. Во родот Хоџа се знае следното родословие: Ариз (жив на 65 г. во 1980 година) Јашар-Бафте-Јашар-Оџа, основачот на родот кој се доселил.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 253.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  9. Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. САНУ. ISBN 8670251582. OCLC 466478840.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]