Ложани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ложани
Lazhani-panorama.jpg

Ложани во зима

Ложани се наоѓа во Republic of Macedonia
Ложани
Местоположба на Ложани во Македонија
Координати 41°13′37″ СГШ 20°40′32″ ИГД / 
Општина Општина Струга
Население 729 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 683 м
Commons-logo.svg Ложани на Ризницата

Ложани е село во Општина Струга.Потекло на името[уреди | уреди извор]

Според легендата, Ложани претставува старо село кое било основано околу еден ан, кој се наоѓал на патот на денешните населби: Долна Белица-Враниште-Ложани-Биџево-Требеништа.[1] Крај анот на патниците повремено им се случувало по нешто лошо (кражби, убиства). Според тоа и местото го добило името Лош-ан.[1]

Историja[уреди | уреди извор]

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

На брегот на реката Црн Дрим во југозападниот дел на Р.Македонија во пазувите на планините Караорман и Јабланица во струшко охридската котлина на 7 км од бисерот на Македонија Охридското Езеро,богато со многу природни квалитетни питки подземни води кои извираат од подземните длабочини како природни извори или бушотини на длабочини од 50 метри до 100 метри.(во минатото извирале подземна води на помали длабочини од околу 25-35 метри со понизок квалитет на водата). Ложани припаѓа под Општина Струга,брои околу 730 жители сите од македонска националност по вероисповед православни христијани,сместени во околу 160 домаќинства и околу 220 куќи претежно градби од понов период.Голем број на жители од Ложани се наоѓаат на печалба надвор од земјата во прекуокеанските земји најмногу во Австралија и Америка а помал дел во европските земји кои помагаат во развојот и изградбата на Ложани. Од организирани форми на општествениот и друштвен живот во Ложани функционираат Фолклорниот Ансамбл,,Билјана,, кој има бројни гостувања во земјава и во странство

Ложани стариот дом на културата и куќите средсело

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 729 жители. Следува табела на националната структура на населението[2]

Националност Вкупно
Македонци 729
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 0

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[3]
Црква „Св. Власиј“ - главната селска црква (осветена околу 1893 година)

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

ФК Напредок (Ложани), оформен 1978 година.

ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЛ БИЛЈАНА

-Амбасадори со песна и ора по целиот свет Фолклорниот ансамбл Билјана од Ложани датира уште од далечната 1978 година па се до ден денес со својата активност придонесува за афирмација на македонската фолклорна ризница пред пошироката јавност како во земјава така и во странство. Фолклорниот ансамбл Билјана моментално работи со две постојани групи:

-Детски фолклорен ансамбл(на возраст од 7-12 години)

-Младински фолклорен ансамбл(на возраст од 17-28 години)

Двата фолклорни ансамбли по традиција негуваат македонската народна песна и оро,особено песните и игрите од југозападниот дел на македонија,како основна јатка,извор и израз на традициите на својот македонски народ.

На репертоарот на фолклорниот ансамбл Билјана се наоѓаат многу познати ора и игри како што се:

Ложански сплет,Повардарие,Сплет од источна македонија,Тресеница,Комитско оро,Водарки,Осоговка,Седенка,Жетварки,Струшко-Охридските игри,Песни, игри од Егејска Македонија,Истерување на чумата,Калајџиското оро, Пирин, Копачија, Жетварки и други Македонски игри.

Низ сите овие игри и ора доминира богатиот колорит и вез на женската и машката народна носија,а посебно низ звукот на тапанот,гајдата и зурлите,пленува ритмичката кореографија и звукот на самата мелодија.Фолклорниот ансамбл Билјана е вистински афирматор на македонската народна песна и игра во земјава и во светот.Овој фолклорен ансамбл со своја програма и богатиот музички оркестар гостувал во повеќе земји на Европа и Африка каде на повеќе фестивали ги освојувал првите награди.Трагите на овој ансамбл навистина се неизбришани.За тоа најубаво сведочат гостиувањата во ,Бугарија,Полска,Р.Србија,Чехословачка,Германија,Египет,Холандија,Италија и други земји.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ф. Трифуноски, Јован (1992) (на српски). Охридско-струшка област. Српска академија наука и уметности. стр. 232. 
  2. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  3. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]