Долна Белица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долна Белица
Долна Белица се наоѓа во Republic of Macedonia
Долна Белица
Местоположба на Долна Белица во Македонија
Координати 41°12′47″ СГШ 20°38′06″ ИГД / 
Општина Coat of arms of Struga Municipality.svg Струга
Население 1.026 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 702 м
Commons-logo.svg Долна Белица на Ризницата

Долна Белица е село во Општина Струга, во околината на градот Струга.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Струшкото Поле, на источното подножје на Јабланица. Оддалечено е 6 километри северозападно од Струга.

Историja[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век, Долна Белица било влашко село, дел од Струшката нахија на Отоманската Империја. Ова село настанало со доселување на луѓе од Горна Белица, кои пак се доселиле од Москополе, денес во Албанија.

Според податоците од 1873 година, селото имало 28 муслимани, 40 Македонци и 212 Власи жители мажи.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Долна Белица живееле 700 жители, од кои 650 Власи и 50 Албанци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Долна Белица имало 1.224 Власи, патријаршисти.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.026 жители и претставува голема населба.[3]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[4]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 692
1953 27 207 3 471 1 ... 3 712
1961 50 251 1 ... ... 5 ... 352 659
1971 52 478 5 ... ... 152 687
1981 68 627 91 1 ... 21 808
1994 36 779 6 36 1 ... 36 894
2002 17 945 24 1 38 1.026

Родови:[уреди | уреди извор]

Како еден од најстарите албански родови во селото и во Струшко се споменува родот Рочи (34 куќи). По потекло е од селото Рочи во околината на Пешкопеја. Потекнуваат од предци кои работеле како слуги (чувари на стока) кај беличките Цинцари. Тоа е најстариот албански род во околината на Струга, кој се доселил во втората половина на 18-от век.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.254.
  2. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.164-155.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. Албанците во Македонија само од 1780 година, д-р Ристо Ивановски, Битола, 2014 год., 9 стр.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Македонија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]