Џамија (Долна Белица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°12′52.5″N 20°38′15.59″E / 41.214583° СГШ; 20.6376639° ИГД / 41.214583; 20.6376639
Место Долна Белица
Архитектура
Минариња 1

Џамија (Долна Белица) — главна и единствена џамија во селото Долна Белица, во Општина Струга, Македонија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Џамијата е изградена во XIX век.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 177–180.