Беличка Река (Јабланичка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Беличка Река се наоѓа на планината Јабланица, извира југоисточно од врвот Црн Камен и тече низ селото Горна и Долна Белица и се влива во Црн Дрим. Зафаќа сливно подрачје 57,75 км2 и припаѓа на Јадранскиот речен слив.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]