Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Долна Белица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Викиекспедиција во Дримкол 146.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Четврта струшка
Местоположба
Координати 41°12′50.5″N 20°38′4.7″E / 41.214028° СГШ; 20.634639° ИГД / 41.214028; 20.634639Координати: 41°12′50.5″N 20°38′4.7″E / 41.214028° СГШ; 20.634639° ИГД / 41.214028; 20.634639
Населено место Долна Белица
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 1896
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во дримколското село Долна Белица.[1]

Црквата се наоѓа во самото село, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1896 година, а околу нејзе се наоѓаат влашки гробишта.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1992). Охридско-струшка област. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 177–180.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]