Краста (Долна Белица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Краста
археолошко наоѓалиште
Краста is located in Археолошки локалитет во Македонија
Краста
Краста
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′47″N 20°38′6″E / 41.21306° СГШ; 20.63500° ИГД / 41.21306; 20.63500Координати: 41°12′47″N 20°38′6″E / 41.21306° СГШ; 20.63500° ИГД / 41.21306; 20.63500
Основни податоци
Име Краста
Место Долна Белица
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Краста е археолошки локалитет во близина на струшкото село Долна Белица. Локалитетот претставува населба од железно време. Се наоѓа на околу 400 м западно од селото. На зарамнетата површина се пронајдени грамади од камен со различна големина, како и фрагменти од керамички садови, а бил најден и врв од железно копје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.