ОУ „7 Март“ - Долна Белица

Од Википедија — слободната енциклопедија
7 март

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Струга
Наречено по: 7 март
Нас. место: Долна Белица
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: албански
Контактни информации

Основно училиште „7 март“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „7 март“ - Долна Белица; скратено: ПООУ „7 март“) — подрачно основно училиште во селото Долна Белица. Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото Долна Белица и претставува дел од основното училиште „Единство“ од селото Октиси.

Именување[уреди | уреди извор]

Влезот во училиштето

Училиштето во минатото го носело истото име како и централното училиште во селото Октиси, односно било именувано како ОУ „Единство“ - Долна Белица.

Објект[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето е во лоша состојба, без санитарни јазли, вода, загревање и други проблеми.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трајковски, Мики (19 февруари 2017). „Струга, училиштето во с. Долна Белица работи без вода“. Алсат. Посетено на 6 ноември 2018.[мртва врска]

Координати: 41°12′49″N 20°38′4″E / 41.21361° СГШ; 20.63444° ИГД / 41.21361; 20.63444