Црква „Св. Ѓорѓи“ - Нерези

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција во Дримкол 49.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Прва струшка
Местоположба
Координати 41°20′13.33″N 20°35′53.03″E / 41.3370361° N; 20.5980639° E / 41.3370361; 20.5980639Координати: 41°20′13.33″N 20°35′53.03″E / 41.3370361° N; 20.5980639° E / 41.3370361; 20.5980639
Населено место Нерези
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — гробјанска црква во селото Нерези.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 40. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]