Прва струшка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Прва струшка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Струшкото архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Парохиски свештеник е протојереј Митре Попоски (сос. 2018). Парохијата опфаќа дел од Струга и селата Брчево, Присовјани, Локов, Нерези и Безово.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“
(парохиска црква)
Струга 1835 Црква,,Свети Ѓорѓи,, Струга , The Church of St.George , Struga.JPG
Црква „Св. Димитриј“ Струга 2005 Crkva vo Struga 2.JPG
Црква „Св. Петка“ Струга 1990 Sv.Petka-Struga-MK.JPG
Црква „Св. Никола Дримени“ Струга 1983 Sv. Nikola Drimeni 05.JPG
Црква „Св. Жени Мироносици“ Струга 2007
Црква „Св. Варвара“ Брчево
Црква „Св. Архангел Михаил“ Брчево
Црква „Св. Димитриј“ Брчево 1998
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Присовјани 2010
Црква „Св. Никола“ Присовјани Sveti nikola prisovjani 2016.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Присовјани
Црква „Вознесение Христово“ Локов 1939 Селската црква во Локов (3).jpg
Црква „Вознесение Христово“ Локов 2016 Црква "Св. Спас".jpg
Црква „Св. Петка“ Локов почеток на XX век Гробјанска црква во Локов (2).jpg
Црква „Св. Преображение“ Локов 1994
Црква „Св. Никола“ Нерези Поглед на црквата „Св. Никола“ во Нерези (1).jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Нерези Гробјанска црква во Нерези (3).jpg
Црква „Вознесение Христово“ Нерези Викиекспедиција во Дримкол 47.jpg
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Нерези Викиекспедиција во Дримкол 42.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Безово Црквата „Св. Димитриј“ во Безово (5).jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°10′38.1″N 20°40′27.9″E / 41.177250° СГШ; 20.674417° ИГД / 41.177250; 20.674417