Лозја (Калишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лозја is located in Македонија
Лозја
Местоположба на Лозја во Македонија
Местоположба 41°9′12″N 20°38′57″E / 41.15333° СГШ; 20.64917° ИГД / 41.15333; 20.64917Координати: 41°9′12″N 20°38′57″E / 41.15333° СГШ; 20.64917° ИГД / 41.15333; 20.64917
Основни податоци
Место Калишта
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен објект).svg осамен објект


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Лозја или Бузелицаархеолошко наоѓалиште во струшкото село Калишта. Претставува осамен објект од доцноантичко време. Се наоѓа на западната страна од селото, на чие место денес се простираат ниви. При обработувањето на земјата бил откриен под од тули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.