Црква (Богојци)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°17′21″N 20°35′45″E / 41.28917° СГШ; 20.59583° ИГД / 41.28917; 20.59583Координати: 41°17′21″N 20°35′45″E / 41.28917° СГШ; 20.59583° ИГД / 41.28917; 20.59583
Основни податоци
Место Богојци
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во струшкото село Богојци. Претставува сакрален објект и некропола од средниот век. Се наоѓа на јужната страна од селото, со доминантна положба, каде што е откриен уништен сакрален објект околу кој имало и повеќе гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.