Св. Спас (Заграчани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Спас

Карта

Местоположба 41°11′29″N 20°37′42″E / 41.19139° СГШ; 20.62833° ИГД / 41.19139; 20.62833Координати: 41°11′29″N 20°37′42″E / 41.19139° СГШ; 20.62833° ИГД / 41.19139; 20.62833
Основни податоци
Место Заграчани
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Св. Спасархеолошко наоѓалиште во струшкото село Заграчани. Претставува сакрален објект од доцниот среден век. Се наоѓа на околу 1,5 км северозападно од селото. Според кажувањата, на ова место постоела црква, на што укажува и самиот топоним.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.