Бабуш (Заграчани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бабуш
археолошко наоѓалиште
Бабуш is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бабуш
Бабуш
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°11′29″N 20°37′42″E / 41.19139° СГШ; 20.62833° ИГД / 41.19139; 20.62833Координати: 41°11′29″N 20°37′42″E / 41.19139° СГШ; 20.62833° ИГД / 41.19139; 20.62833
Основни податоци
Име Бабуш
Место Заграчани
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бабуш е археолошки локалитет во близина на струшкото село Заграчани. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 800 м североисточно од селото. Денес, на емстото се наоѓаат ниви, по чиишто површини се пронадејни фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.