Манастириште (Бороец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште
археолошко наоѓалиште
Манастириште is located in Македонија
Манастириште
Местоположба на Манастириште во Македонија
Местоположба 41°17′16″N 20°40′12″E / 41.28778° СГШ; 20.67000° ИГД / 41.28778; 20.67000Координати: 41°17′16″N 20°40′12″E / 41.28778° СГШ; 20.67000° ИГД / 41.28778; 20.67000
Основни податоци
Место Бороец
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Бороец. Претставува сакрален објект од доцниот среден век. Се наоѓа северозападно од селото и од наоѓалиштето Црквиште, на простор обраснат со бујна вегетација на кој се забележливи грамади од градежен материјал. Врз основа на топонимот и грамадите, се претпоставува дека на ова место имало сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.