Градиште (Мали Влај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°7′9″N 20°36′56″E / 41.11917° СГШ; 20.61556° ИГД / 41.11917; 20.61556Координати: 41°7′9″N 20°36′56″E / 41.11917° СГШ; 20.61556° ИГД / 41.11917; 20.61556
Основни податоци
Име Градиште
Место Мали Влај
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Legenda grodzisko.svg утврдување

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште е археолошки локалитет во близина на струшкото село Мали Влај. Локалитетот претставува утврдена населба од средниот век. Се наоѓа на 3,5-4 км западно од селото. Сместен е на висок рид со исклучително доминантна положба над околината, каде се забележани грамади од кршен камен, а според кажувањето на мештаните имало и базени–цистерни за вода.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.