На Чука (Ташмаруништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
На Чука is located in Македонија
На Чука
Местоположба на На Чука во Македонија
Местоположба 41°16′18″N 20°38′22″E / 41.27167° СГШ; 20.63944° ИГД / 41.27167; 20.63944Координати: 41°16′18″N 20°38′22″E / 41.27167° СГШ; 20.63944° ИГД / 41.27167; 20.63944
Основни податоци
Место Ташмаруништа
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

На Чукасакрален објект од старохристијанското време во атарот на селото Ташмаруништа, Македонија. На околу 100 метри југозападно од селото, во непосредната близина на гробиштата се откриени темели од објект, можеби црква, ѕидани од кршен камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 398. ISBN 9989-649-28-6.