Кралој Загони (Враништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кралој Загони
археолошко наоѓалиште
Кралој Загони is located in Македонија
Кралој Загони
Местоположба на Кралој Загони во Македонија
Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Место Враништа
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Кралој Загониархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Враништа. Претставува населба од неолитско време.[1] Денес, на местото се наоѓаат ниви, на чијашто површина се среќаваат фрагменти од керамички садови, камени и кремени орудија.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Р. Пашиќ: „Неолитски наоѓалишта во Охридско“, „Лихнид“, I, Охрид, 1957.
  2. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.