Црква (Подгорци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква is located in Македонија
Црква
Местоположба на Црква во Македонија
Местоположба 41°15′33″N 20°35′44″E / 41.25917° СГШ; 20.59556° ИГД / 41.25917; 20.59556Координати: 41°15′33″N 20°35′44″E / 41.25917° СГШ; 20.59556° ИГД / 41.25917; 20.59556
Основни податоци
Место Подгорци
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во струшкото село Подгорци. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На околу 1 км источно од селото, од десната страна на патот Поум-Делогожда, на просторот околу 50 на 40 метри се забележуваат траги од сакрален објект. Околу објектот се гледаат камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 397, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069