Кале (Корошишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′57″N 20°44′54″E / 41.24917° СГШ; 20.74833° ИГД / 41.24917; 20.74833Координати: 41°14′57″N 20°44′54″E / 41.24917° СГШ; 20.74833° ИГД / 41.24917; 20.74833
Основни податоци
Име Кале
Место Корошишта
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Legenda grodzisko.svg утврдување

Период железно време
доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во близина на струшкото село Корошишта. Локалитетот претставува утврдена населба од железно, доцноантичко време и среден век. Се наоѓа на околу 1,5 км североисточно од селото. На два седелести гребена кои стрмно се спуштаат кон полето, наместа се зачувани остатоци од ѕидови. По површината се пронајдени фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и многу градежен материјал. Помалубројни се пронајдените фрагменти од керамички садови од железното време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.