Црквиште (Буринец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°23′43″N 20°37′1″E / 41.39528° СГШ; 20.61694° ИГД / 41.39528; 20.61694Координати: 41°23′43″N 20°37′1″E / 41.39528° СГШ; 20.61694° ИГД / 41.39528; 20.61694
Основни податоци
Место Буринец
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Буринец. Претставува сакрален објект од средниот век. Се наоѓа на околу 8 км западно од селото, покрај патот Струга-Дебар и во непосредната близина на ХЦ „Глобочица“. При изградбата на хидроцентралата биле откриени темели од мала средновековна црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Бурлица — населба од средниот век
  • Кале — утврдена населба од железно време и средниот век

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.