Дебелица (’Ржаново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дебелица is located in Македонија
Дебелица
Местоположба на Дебелица во Македонија
Местоположба 41°22′23″N 20°39′56″E / 41.37306° СГШ; 20.66556° ИГД / 41.37306; 20.66556Координати: 41°22′23″N 20°39′56″E / 41.37306° СГШ; 20.66556° ИГД / 41.37306; 20.66556
Основни податоци
Место ’Ржаново (Струшко)
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Дебелицаархеолошко наоѓалиште во струшкото село ’Ржаново. Претставува населба од доцноантичко време.

На околу 3-4 км источно од селото, на блага падина што се спушта кон исток се забележуваат грамади од градежен материјал. По површината се гледаат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и згура од топено железо.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 398, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069