Фириште (Франгово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фириште is located in Македонија
Фириште
Местоположба на Фириште во Македонија
Местоположба 41°8′43″N 20°37′23″E / 41.14528° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.14528; 20.62306Координати: 41°8′43″N 20°37′23″E / 41.14528° СГШ; 20.62306° ИГД / 41.14528; 20.62306
Основни податоци
Место Франгово
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

Фириштеархеолошко наоѓалиште кај струшкото село Франгово. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од хеленистичкото и римското време. На околу 1 км северозападно од селото, од десната страна на патот Струга-Франгово, на простор 500 × 100 м, во нивите на Хусеин Шабан, во 1935-1938 година, при орањето биле откриени повеќе гробови со богати прилози. Исто така, според кажувањето на мештаните, овде биле откриени и темели од ѕидови на објекти, ѕидани од кршен камен и варов малтер, како и неколку питоси. Денес на површината се забележуваат фрагменти од керамички садови и плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче, Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 400, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069