Гончаровска Куќа (Октиси)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гончаровска Куќа
археолошко наоѓалиште
Гончаровска Куќа is located in Македонија
Гончаровска Куќа
Местоположба на Гончаровска Куќа во Македонија
Местоположба 41°13′59″N 20°35′57″E / 41.23306° СГШ; 20.59917° ИГД / 41.23306; 20.59917Координати: 41°13′59″N 20°35′57″E / 41.23306° СГШ; 20.59917° ИГД / 41.23306; 20.59917
Основни податоци
Место Октиси
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гончаровска Куќаархеолошко наоѓалиште во струшкото село Октиси. Претставува некропола од доцноантичко време.

Западно од селото, при обработувањето на земјата биле откриени гробови градени од камени плочи, во кои не се најдени гробни прилози.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 397. ISBN 9989-649-28-6.