Долно Ливаѓе (Враништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Ливаѓе
археолошко наоѓалиште
Долно Ливаѓе is located in Македонија
Долно Ливаѓе
Местоположба на Долно Ливаѓе во Македонија
Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Место Враништа
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Долно Ливаѓеархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Враништа. Претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 150-200 м источно од селото, на простор од околу 200 × 200 м. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, камени и коскени орудија, како и рачни мелници. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Струга.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.