Шумски Ливади (Враништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шумски Ливади
археолошко наоѓалиште
Шумски Ливади is located in Македонија
Шумски Ливади
Местоположба на Шумски Ливади во Македонија
Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Место Враништа
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
бакарно време
Портал „Археологија“

Шумски Ливадиархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Враништа. Претставува населба од неолитско и бакарно време. Се наоѓа на 2 км јужно од селото, покрај старото корито на реката Шум, во расадник со јаболка, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, камени и коскени орудија. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Струга и во Заводот и музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.