Беговиште (Брчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беговиште is located in Македонија
Беговиште
Местоположба на Беговиште во Македонија
Местоположба 41°17′52″N 20°40′23″E / 41.29778° СГШ; 20.67306° ИГД / 41.29778; 20.67306Координати: 41°17′52″N 20°40′23″E / 41.29778° СГШ; 20.67306° ИГД / 41.29778; 20.67306
Основни податоци
Место Брчево
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Беговиштеархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Брчево. Претставува средновековна населба. Се наоѓа на околу 300 м северозападно од селото, каде се гледаат темели од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од покривни ќерамиди и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.