Св. Никола (Калишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Никола
археолошко наоѓалиште
Св. Никола is located in Македонија
Св. Никола
Местоположба на Св. Никола во Македонија
Местоположба 41°9′12″N 20°38′57″E / 41.15333° N; 20.64917° E / 41.15333; 20.64917Координати: 41°9′12″N 20°38′57″E / 41.15333° N; 20.64917° E / 41.15333; 20.64917
Основни податоци
Име Св. Никола
Место Калишта
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Николаархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Калишта. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 500-800 м јужно од селото, каде што е откриена еднокорабна црква, а околу неа гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.