Св. Врачи (Октиси)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Врачи is located in Македонија
Св. Врачи
Местоположба на Св. Врачи во Македонија
Местоположба 41°13′57″N 20°36′26″E / 41.23250° СГШ; 20.60722° ИГД / 41.23250; 20.60722Координати: 41°13′57″N 20°36′26″E / 41.23250° СГШ; 20.60722° ИГД / 41.23250; 20.60722
Основни податоци
Место Октиси
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Врачиархеолошко наоѓалиште во струшкото село Октиси. Претставува црква од средниот век.

Во селото, според кажувањето на мештаните, биле откриени темели од стара црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 397. ISBN 9989-649-28-6.