Сред Село (Мислодежда)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°18′0″N 20°41′35″E / 41.30000° СГШ; 20.69306° ИГД / 41.30000; 20.69306Координати: 41°18′0″N 20°41′35″E / 41.30000° СГШ; 20.69306° ИГД / 41.30000; 20.69306
Основни податоци
Место Мислодежда
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сред Селоархеолошко наоѓалиште во струшкото село Мислодежда. Претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 30-40 м југозападно од џамијата во селото, на местото каде што е подигнат Задружниот дом. При израмнување на теренот биле откриени повеќе гробови со гробни прилози. Според кажувањето на мештаните, во гробовите имало прстени и други украсни предмети, кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.