Градиште (Бороец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бигор
археолошко наоѓалиште
Бигор is located in Македонија
Бигор
Местоположба на Бигор во Македонија
Местоположба 41°17′16″N 20°40′12″E / 41.28778° СГШ; 20.67000° ИГД / 41.28778; 20.67000Координати: 41°17′16″N 20°40′12″E / 41.28778° СГШ; 20.67000° ИГД / 41.28778; 20.67000
Основни податоци
Место Бороец
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Бигорархеолошко наоѓалиште во близина на струшкото село Бороец. Претставува некропола од доцниот среден век. Се наоѓа на 3 км северно од селото, на околу 500 м од левата страна на патот Струга-Дебар, каде што се среќаваат камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.