Црква „Св. Архангел Михаил“ - Радожда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Архангел Михаил
SaintArchangelMichael.jpg
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Трета струшка
Местоположба
Населено место Радожда
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Архангел Михаилпештерна црква во струшкото село Радожда[1]. Во еден од најубавите предели на западниот брег на Охридското Езеро, над с. Радожда. Црквата е посветена на Архангел Михаил.

Историја[уреди | уреди извор]

Фреска на Св. Архангел Михаил од црквата со претстава на сцена од циклусот "Чудото во Хона"
Фрески во црквата

Најголемиот дел од откриените фрески потекнуваат од XIV век, а посебно се истакнува единствената сочувана композиција од XIII век, со претстава "Чудото во Хона" - насликана во чест на патронот кому е посветена црквата.

Зографот што го насликал овој лик ни се прикажува не само како надарен мајстор, туку и напреден творец кој ги излага новите непознати уметнички идеали - внесувајќи во ликот внатрешна сугестивност.

Оваа пештерна црква повторно е живописана кон крајот на XIV век, кога во Охрид и околината никнуваат многубројни споменици, придружени со процутот на сликарските работилници.

Нема сомнение дека помладиот слој живопис на Свети Архангел Михаил од пештерната црква е едно од последните дела на Охридската сликарска школа од XIV век.

Ноќта помеѓу 12 и 13 ноември 2011 г. имало и обид за кражба во црквата, каде сторителот извршил пребарување, а откако не одзел ништо го напуштил местото.[2] Истата ноќ, во другата селска црква „Св. Никола“ била извршена тешка кражба, каде биле украдени 12 вредни икони кои потекнуваат од XIX век како и еден сребрен крст со подлошка.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Струшко архијерејско намесништво“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2010-05-17.
  2. Аритоновска, Нина (14 ноември 2011). „Ограбени цркви во струшко Радожда“. Сител. Посетено на 2011-11-15.
  3. Момировски, Горан (14 ноември 2011). „УКРАДЕНИ 12 ИКОНИ И СРЕБРЕН КРСТ ОД ЦРКВАТА ВО РАДОЖДА“. Телма. Посетено на 2011-11-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]