Црква „Св. Марко“ - Велес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Марко
Freska od Pešti.jpg

фреска од црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Стојаковска
Местоположба
Населено место Велес
Општина Велес
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Апостол Марко
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Марко позната и како Маркова црква птреставува пештерна црква која се наоѓа јужно од Велес по патот кон селото Бабуна[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.