Црква „Св. Еразмо“ - Охрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Еразмо
Sv. Erazmo Peshterski-Ohrid 06.JPG

Влезот кон комплексот

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Осма охридска
Местоположба
Населено место Охрид
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Еразмо
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Еразмопештерна црква во близина на Охрид, Македонија. Оваа црква, посветена на антиохискиот архиепископ Еразмо се наоѓа на околу три километри од Охрид, во карпите, десно од патот што води од Охрид кон Струга. Оваа пештерна црква со својата долга историја е повеќепати преправана. Добро е сочуван ликот на византискиот цар Андроник II Палеолог, кој датира од 18 век.

Осаменоста на оваа пештерна црква на овој дел од брегот на Охридското Езеро, стеснетоста на користениот простор и некои други елементи укажуваат дека се работи за поединечни испосници, или сосема мало калуѓерско братство што живеело во малите конаци покрај пештерната црква.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ilija Velev (1990). Pregled na srednovekovni crkvi i manastiri vo Makedonija. Naša kniga.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]